מהי מכונת תפירה אוברלוק?


מכונת תפירה אוברלוק | מכונות תפירהאם בעבר היה המונח "אוברלוק" שגור בארסנל התופרות המקצועיות בלבד, שהרי כיום, כמעט כל אלו העוסקים בתחום התפירה או שיש לו זיקה לעולם התפירה מכירים את המושג הזה מקרוב. אז מהי בעצם מכונת תפירה אוברלוק, מה ההבדלים בינה לבין מכונת התפירה הביתית רגילה ומתי כדאי לרכוש מכונה מסוג זה? 

ממרכז התפירה של אווה גזית מסבירים שהמילה Overlock מגיעה מאנגלית ומשמעותה "נעילה מעל". מדובר למעשה בתפר שהמכונה מבצעת מעל לקצה הבד, זאת במטרה לנעול אותו ולמנוע ממנו להיפרם. כמו כן, בסמיכות אל המחט ישנה גם סכין המשמשת לחיתוך שולי התפר בקצוות הבד וכן את החוטים שיצאו בגזירה, כשהתוצאה שמתקבלת מתאפיינת בגימור מקצועי ונאה, נקי ואסתטי.

עבודה עם בדים גמישים במיוחד

במכונת תפירה הביתית הרגילה ישנם חוט עליון וחוט תחתון בלבד, בעוד שבמכונת תפירה אוברלוק קיימים בין 2 עד 5 חוטים כשלכול אחד מהחוטים מסלול השחלה משלו. תפר האוברלוק מורכב מכמה חוטים שנתפרים יחדיו, מה שמקנה לתפר חוזק רב וסגירה איתנה המונעת מהחוטים להיפרם. 

בנוסף, מכונת תפירה אוברלוק מאפשרת עבודה עם בדים גמישים במיוחד דוגמת טריקו, סטרץ' ולייקרה, והיא מושלמת לתפירת הלבשה תחתונה, בגדי ים, סריגים ועוד. מכך ניתן להבין שמכונת תפירה ביתית סטנדרטית ומכונת אוברלוק הנן מכונות הנבדלות זו מזו, כשלכול אחת מהן יש פונקציות שונות. בהקשר זה, חשוב להבהיר שבמכונות התפירה הביתיות קיים לעתים תפר "דמוי אוברלוק", אבל הניסיון מלמד שהחיקוי רחוק מלהידמות לתפר המקורי.

גימור מקצועי ומדויק וחוזק רב בפני קריעה ופרימה

כאמור, אחד מההבדלים הבולטים בין תפר אוברלוק אמתי לבין תפר דמוי אוברלוק נעוץ בכמות החוטים המשמשים ליצירת התפר. אין עוררין על כך שתפר המורכב מ- 2 עד 5 חוטים מאפשר הגעה לגימור מקצועי ומדויק וגם ניחן בעמידות גבוהה וחוזק רב בפני קריעה ואו פרימה. 

יתירה מכך, במכונת תפירה אוברלוק יש מערכת סנכרון המאפשרת משחק עם עובי וצפיפות התפר ויצירת גימורים שונים. מעבר לכול אלו, במכונת האוברלוק קיימת סכין נוספת שבעזרתה ניתן למקם את התפר ממש בשולי הבד, פעולה שאפילו תופרים מקצועיים עם ניסיון עשיר ומיומנות גבוהה מתקשים ליישם באותה רמה של דיוק במכונת תפירה ביתית רגילה. 

בשורה תחתונה, מכונת האוברלוק אמנם איננה מהווה תחליף למכונת התפירה הרגילה, אך היא בהחלט עשויה לשדרג איכות התפירה לרמה אחרת, ולפיכך מומלצת לאלו שהתפירה היא חלק מרכזי בחייהם.