כמה דברים שכדאי לדעת לפני שבוחרים איך צמר לסריגה


צמר לסריגהאיך לבחור צמר לסריגה? מהם ההבדלים בין צמר טבעי לחוטי סריגה סינתטיים? כיצד לבחור את עובי החוטים ומה זה צמר אנטי פילינג? ניתן למנות כיום מגוון רחב ועשיר של חוטי צמר לסריגה, בשלל סוגים, מרקמים וגוונים, מה שמציב בפני חובבי סריגה וסורגים מנוסים גם יחד את הדילמה באילו חוטי סריגה לבחור בשעת תחילתו של פרויקט סריגה חדש. 

ממרכז התפירה של אווה גזית מסבירים שחוטי הסריגה נחלקים לשתי קטגוריות שהן חוטי הסריגה הטבעיים כמו צמר כבשים, קשמיר, מוהר, אנגורה ועוד, וצמר אקרילי שהינו סינתטי ומופק מסיבי אקרילן. ממרכז התפירה מציינים שבקרב קהל הסורגים מתקיים מזה שנים דיון עתיק יומין בסוגיה: מה עדיף, צמר טבעי או אקרילי?

 

צמר טבעי או אקרילי?

הצמר הטבעי ניחן באיכות גבוהה ועמידות לאורך זמן. סיבי הצמר שומרים על הטמפרטורה ומשמשים כחומר מבודד, מאחר והאוויר שנלכד בקפלים מונע מעבר חום מצידו האחד של הסריג לצידו האחר. כמו כן, הצמר לסריגה שומר על גמישותו וצורתו, זאת במידה ומקפידים לכבס את הסריג באופן ידני ובהתאם להוראות היצרן. מנגד, חוטי האקרילן זולים יותר, היפואלרגניים וניתנים לכיבוס במכונה ללא חשש לדהייה.

חסרונם הגדול נעוץ בנטייה ליצור בתוך מספר כביסות בודדות כדוריות קטנות של סיבים הגורמות לבגדים להיראות מרופטים. הכדוריות הללו נוטות להיווצר בעיקר באזורים כמו מתחת לזרועות או חפתי השרוולים שבהם הבד חשוף יותר לחיכוך ושפשוף. אחד הפתרונות הוא שימוש בחוטי סריגה עשויים משילוב של צמר ואקרילן.

 

בחירת עובי חוטי הצמר 

פתרון מושלם נוסף לבעיה זו הוא שימוש בחוטי אקריל אנטי פילינג כמו לדוגמה צמר סינתטי מסוג FLORA. הצמר לסריגה מסוג FLORA הנו 100% אקרילי ומיוצר באופן הדוק המונע היווצרות כדוריות. הצמר מתאפיין במרקם רך ונעים, מתאים לכול עונות השנה ומגיע ב- 32 גוונים מרהיבים. 

סוגיה אחרת נוגעת לעניין העובי. ככלל, חשוב להתאים את עובי חוטי הצמר לגודל המסרגות. סריגת קרושה, על פי רוב, יוצרת תוצרים עבים יותר בהשוואה לסריגה בשתי מסרגות, פרט שכדאי לזכור בשעת בחירת החוטים. 

לתוצרים עדינים יותר, מומלץ לעשות שימוש בחוטים דקים, בעוד שחוטים עבים יתאימו לפריטים כדוגמת שמיכות, שטיחונים ופרטי לבוש לעונת החורף. עם זאת, שילוב בין מספר חוטים בעוביים שונים בעבודה על פרויקט כזה או אחר, יכול בהחלט להעשיר את התוצר המוגמר ולהעניק לו טאץ' מעניין וייחודי.