מתקשה לבחור מסרגות עבור הפרויקט שלך? קבלי את המדריך


מסרגות | מכונת תפירה | מכונות תפירהאין עוררין על כך שיש המון שיק בהתעטפות עם צעיף מהמם שאין שני לו, כמו גם בלבישת סריג ייחודי ומקורי שסרגת במו ידייך. יתירה מכך, שמיכות בעבודת יד, מפיות שולחן עדינות, וכריות נוי ססגוניות, מעניקות לסביבה הביתית המון טאצ' אישי ומשרות בחלל אווירה נעימה וחמימה, מה שמעורר את החשק לשלוף כמה כדורי צמר ומסרגות ולהתחיל לסרוג. 

אלא שקיים שלב שבו הופך התחביב הממכר למקצועי יותר, וכאן יכולות להתעורר שאלות לגבי אופן בחירת המסרגות הנכונות. ממרכז התפירה של אווה גזית מסבירים שישנן מסרגות מסוגים שונים, כשכול מסרגה מותאמת פרטנית לצורך ספציפי. לפיכך, חשוב להכיר את סוגי המסרגות, כדי למצוא את המסרגה העונה על צורכי הפרויקט באופן מיטבי. 

מסרגת הקרושה ומסרגות שיפודים

באופן כללי, התאמת המסרגות נעשית על פי טכניקת הסריגה וצורכי הפרויקט הספציפי. למשל, סריגת הקרושה מתבצעת עם מסרגה אחת שמתאפיינת בעיקול בקצה. אפשר לסרוג במסרגת הקרושה עיניים, עמודים, עמודים כפולים, חצאי עמודים ועוד. מסרגות שיפודים (מכונות גם "מסרגות ישרות") מגיעות בזוגות ונהוג להשתמש בהן בטכניקה של עין שמאל, עין ימין, ליפוף החוט סביב המסרגה וכיוצא בזה. 

ניתן עקרונית לסרוג כל פריט אובייקט הן במסרגות שיפודים והן במסרגת קרושה. יחד עם זאת, העבודה בשתי מסרגות תהיה מהירה וקולחת יותר בפרויקטים גדולים ופרויקטים בעלי מרקם חלק, בעוד שמסרגת הקרושה נותנת דרור לאלמנט האמנותי ומאפשרת ליצור פריטים דקורטיביים המתאפיינים בעיצובים קישוטיים, דוגמת מפיות שולחן דמויות תחרה, תחתיות לקפה, כיפות, בובות ודובונים.

מסרגה טוניסאית ומסרגות עגולות

המסרגה הטוניסאית בעלת קצה מעוקל אך ארוכה ממסרגת הקרושה, ומיועדת לסריגה טוניסאית ואפגנית מסורתית. מדובר בשיטה ייחודית המשלבת בין טכניקת הסריגה במסרגות השיפודים לבין טכניקת הקרושה ומהווה, למעשה, כמעין הכלאה בין שתי השיטות. בסריגה הטניסאית עובדים עם מסרגה אחת שמכילה לולאות כמו בסריגה עם מסרגות השיפודים, לכן המסרגה ארוכה ממסרגת קרושה רגילה. 

מסרגות עגולות הן צמד מסרגות שמחוברות זו לזו בעזרת כבל גמיש. ניתן עקרונית לעשות בהן שימוש בכל פרויקט סריגה עם שתי מסרגות, אך הן נותנות מענה אופטימלי כשמדובר בפרויקטים של סריגה במעגל, היות וניתן באמצעותן לחסוך בתפרים מיותרים. המסרגות העגולות מותאמות גם לסריגת שני פריטים זהים במקביל או פריטים גדולים במיוחד.